6 grudnia, 2024

Dsoi.pl

Biznes informacje

Picie wody jest niezbędne dla dobrego zdrowia. Jaka woda jest najzdrowsza?

2 min read

Picie wody sprzyja zdrowiu – co do tego nie ma wątpliwości. Woda wodzie jednak nierówna. Choć woda mineralna może wydawać się najzdrowsza, naukowcy alarmują, że plastikowe butelki mogą wydzielać szkodliwe substancje. Choć wiele osób jest nieprzekonanych do kranówki, jest ona z pełni zdatna do picia, bezpieczna i, po przefiltrowaniu, smaczna. Którą wodę wybrać? 

Picie wody a zdrowie – zależność znana od lat 

Nie ma dobrego zdrowia – prawidłowego funkcjonowania układu pokarmowego, nerwowego czy krwionośnego – bez picia odpowiedniej ilości wody. Woda potrzebna jest choćby do oddychania, ponieważ transportuje tlen, a ponadto składniki odżywcze. Reguluje także temperaturę ciała, bierze udział w wydalaniu produktów przemiany materii, usuwaniu toksyn z organizmu i wspomaga procesy trawienia. 

Już niewielkie odwodnienie organizmu może mieć bardzo poważne skutki. Są wśród nich m.in. zmiana rytmu serca, omdlenia, spadek ciśnienia, a także problemy ze wzrokiem, zaparcia i chroniczne zmęczenie. Do wyboru mamy wiele rodzajów wody. Którą jednak wybrać, by było to z jak największą korzyścią dla zdrowia? 

Zalety wody filtrowanej i butelkowanej 

Z przyzwyczajenia wiele osób sięga po wodę butelkowaną, kupowaną w sklepie. Ma ona w swoim składzie określoną ilość minerałów jednak, jak się okazuje, może posiadać także potencjalnie szkodliwe dla zdrowia cząsteczki plastiku. Dzieje się tak za sprawą butelek PET, które mają w swoim składzie bisfenol A. To właśnie ta substancja, często określana w skrócie także jako BPA, może pod wpływem wysokiej temperatury lub uszkodzeń mechanicznych wydzielać się do wody. 

Jaki wpływ na zdrowie ma BPA? Jest to wciąż badane jednak nie ulega wątpliwości, że jest toksyczny i może powodować stany zapalne i choroby narządów płciowych, np. jajników, prostaty czy endometrium, a także piersi. Wysokie stężenia bisfenolu A w organizmie człowieka może tez wiązać się z cukrzycą oraz chorobami układu krążenia. 

Woda filtrowana wolna jest od tej substancji chemicznej. Zawiera pierwiastki znajdujące się w wodzie kranowej takie jak wapń, magnez, siarkę, sód, żelazo i mangan. Ponadto, wkłady filtrujące neutralizują związki chloru, drobne zanieczyszczenia mechaniczne oraz pestycydy i metale ciężkie, gdyby takie się znalazły w wodzie. Szukasz skutecznego wkładu filtrującego? Wejdź na https://dafi.pl/blog/ . Filtry do wody dostępne są w postaci dzbanków filtrujących i filtrów podzlewozmywakowych. W plenerze świetnie sprawdzają się zaś butelki filtrujące.