28 czerwca, 2022

Dsoi.pl

Biznes informacje

Jak działa suwmiarka?

2 min read

Do bardzo dokładnego mierzenia wykorzystuje się suwmiarki, które posiadają bardzo dużą dokładność potrzebną w przypadku wielu prac.

Jeśli chodzi o pomiar długości zewnętrznych czy też wewnętrznych i średnicą obiektu, jest to o wiele trudniejsze do wykonania za pomocą konwencjonalnej miary, takiej jak linijka, jednak z suwmiarką jest o wiele łatwiej. Aby zrozumieć działanie suwmiarki, konieczne jest rozpoznanie się ze wszystkimi częściami tego przyrządu. W tym przypadku kluczowa jest część, która wpływa na sposób wykonywania pomiaru. Oznacza to, że sposób, w jaki pokazywany jest odczyt, podczas pomiaru suwmiarką wewnętrzną należy najpierw zamknąć nóżki suwmiarki, aby łatwo zmieściła się w obiekcie. Gdy nóżki suwmiarki dotrą do wnętrza przedmiotu, otwierasz je zgodnie z wymaganym pomiarem. Po odpowiednim ustawieniu nóg można zacisnąć i zdjąć go z wewnętrznej średnicy przedmiotu. Suwmiarka zewnętrzna działa dokładnie tak samo, jak suwmiarka wewnętrzna, ale mierzona jest zewnętrzna suwmiarka obiektu. W związku z tym dopasowujesz nóżki do najszerszej części przedmiotu, a następnie je ściskamy. Po prawidłowym wyregulowaniu nóg można wykonać pomiar po zdjęciu zewnętrznego zacisku z najszerszej części. Jest to bardzo dokładne urządzenie pomiarowe, które może być wykonane z różnych materiałów.

Z pewnością najlepsza będzie metalowa suwmiarka, która bardzo dokładnie będzie zbierała wymiary. Dużą zaletą zastosowanych rozwiązań jest fakt, że możemy zmierzyć zarówno otwory, jak również długości przedmiotów.

Przykładowo jeżeli chcemy wkręcić śrubę w element metalowy, a nie wiemy jaki otwór przygotować. Można spotkać suwmiarki mechaniczne, z których odczytujemy tak jak w przypadku linijki. Można także zakupić także modele wyposażane w wyświetlacz cyfrowy, który posiada dokładność do 0,1 mm, dzięki nim można mierzyć bardzo dokładnie. Może być to przydatne przykładowo jeżeli musimy wykonać części zamienne, których nie można już zakupić w przypadku starych modeli maszyn. Dzięki temu będziemy mieli pewność że wszystko będzie do siebie dobrze pasowała. Jeżeli poszukujemy dobrej jakości suwmiarek warto wejść na stronę: https://narzedzia-merkury.pl/category/narzedzia-pomiarowe-warsztatowe-suwmiarki.