4 października, 2024

Dsoi.pl

Biznes informacje

Likwidacja komputerów w szkole

3 min read

Szkolne pracownie komputerowe wymagają stałej modernizacji.

Co kilka lat podlegają wymianie wyposażenia na nowe. Co z starymi, czy tylko utylizacja? Niekoniecznie. Używany sprzęt komputerowy może być nadal przydatny i znaleźć zastosowanie. Istnieje przynajmniej kilka sposobów na jego dalsze wykorzystanie. Zanim jednak zaczniemy poszukiwać w szkole rozwiązania problemu trzeba zdobyć podstawowe informacje. Najważniejsze to te, które wyjaśnią nam w jakim stanie są aktualnie wycofane z użycia w szkole komputery i laptopy.

Pierwszy krok to oszacowanie jakim sprzętem dysponujemy, w jakim jest stanie technicznym. Audyt techniczny to podstawa do dalszych planów. Może go wykonać szkoła lub poprosić o to firmę specjalizująca się w odkupie sprzętu. zwykle tego rodzaju usługa realizowana jest w ramach wyceny sprzętu. Da ona obraz stanu urządzeń i informacje czy konieczne będą jakieś naprawy, ewentualnie jakie działania należy wykonać by możliwie sprawnie i bez dodatkowych kosztów przywrócić sprzęt do pełnej użyteczności. Jeżeli audyt wykaże, że są sprawne i po niewielkich pracach serwisowych można je nadal używać pojawia się możliwość nr 1 czyli sprzedaż.

Kilkuletnie komputery lub laptopy można ponownie sprzedać. Niekoniecznie przyniesie to wielkie kwoty jednak zawsze jakieś, które można później wykorzystać w szkole. Zwykle odkup zaproponuje jako pierwsza firma specjalizująca się w tego rodzaju transakcjach. To dobry kierunek. Nie tylko pozwoli na pozbycie się problemu ale również na szybsze odzyskanie choćby małej części zainwestowanych środków. Firmy tego rodzaju posiadają własne kanały dystrybucji i sprawdzony system sprzedaży. Znajdą szybko nabywców. Rynek używanego sprzętu komputerowego jest coraz mocniej rozwinięty.

Likwidacja komputerów w szkole

Wielu klientów preferuje zakup używanych lub poleasingowych urządzeń.

To nie tylko sposób na oszczędności w firmie czy budżecie domowym. Coraz częściej to również kwestia przekonań, świadomego wyboru i potrzeby działań w zgodzie z regułami dotyczącymi ochrony środowiska.

Kiedy audyt wykaże, że komputery lub laptopy wycofane z pracowni szkolnych nie są w pełni sprawne lub posiadają uszkodzenia zawsze pozostaje kwestia sprzedaży podzespołów. Warto również to rozwiązanie wziąć pod uwagę. Wielu klientów poszukuje często części i jest gotowe zapłacić za nie. Zwłaszcza jeżeli pochodzą z poszukiwanych modeli.

Ostatnią kluczową kwestią przy wymianie sprzętu komputerowego w szkole jest usunięcie danych wrażliwych. Najwięcej ich znajduje się w sprzęcie używanym przez pracowników administracyjnych, nauczycieli czy też szalony personel medyczny. Dane kontaktowe, informacje o stanie zdrowia, choroby, dysfunkcje i dokumentacja pracownicza nauczycieli. Wszystkie dane podlegają szczególnej ochronie. Zarówno te przechowywane na papierze jak i zapisane w formie elektronicznej. Zanim zdecydujemy się sprzedać lub poddać utylizacji szkoleń komputery konieczne będzie ich usunięcie. Nie wystarczy do tego zwyczajne kliknięcie przycisku DELETE czy dodanie do kosza na pulpicie dokumentów lub całych folderów. To nie jest usunięcie danych elektronicznych. Konieczne będzie zastosowanie metod profesjonalnych. Jedną z nich jest programowe nadpisywanie danych. Potrzebny jest do niej specjalistyczny program i wiedza o budowie nośników i zapisie danych. Nadpisywanie programowe oznacza faktycznie zastąpienie dotychczas istniejących na dysku informacji ciągiem pozbawionych sensu danych.