24 stycznia, 2021

Dsoi.pl

Biznes informacje

Żyłka czy plecionka ze sklepu on line?

2 min read

Nie trzeba być doświadczonym wędkarzem, by dostrzec różnice pomiędzy żyłką a plecionką. Jednak okazuje się, że wiele osób nie za bardzo wie, że poszczególne cechy tych linek mają ogromny wpływ na jakość wędkowania. Warto więc choć w skrócie zaprezentować oba te produkty.

Czym jest żyłka wędkarska?

Żyłka wędkarska to cienka linka, która jest przeznaczona do połowu ryb. Wytwarzana jest z tworzyw sztucznych, dzięki czemu jest praktycznie niewidoczna w wodzie i zarazem odporna na ścieranie. Dzieli się zwykle żyłki na tnące i pływające. Najczęściej stosuje się żyłki zanurzające się, które wykorzystywane są do łowienia metodą gruntową i spławikową. Żyłki wędkarskie różnią się także stopniem rozciągliwości. Z uwagi na to, że żyłka powinna być wytrzymała, przy zakupie powinno się zwrócić uwagę na tak zwane fluocarbony. Linki te dostępne są w różnych kolorach ? turkusowym, srebrnym, białym, niebieskim, seledynowym, fioletowym, zielonym, czerwonym i żółtym.

Co to plecionka wędkarska?

Plecionka wędkarska to splot kilku lub nawet kilkunastu mikrowłókien wykonanych z polietylenu. Wyróżniają się wysokim stosunkiem wytrzymałości włókien do ich masy. Co więcej, charakteryzują się odpornością na ścieranie i niską absorpcją wilgoci. Mają jednak też wady. Jedną z nich jest wytrzymałość na wysokie temperatury. Chcąc poprawić te parametry, producenci zdecydowali się na zwiększenie ilości i gęstości splotów. Czasem w produkcji stosuje się specjalne rdzenie, na których zaplata się zwoje pojedynczych włókien. Jednak im lepiej wykonana plecionka, tym wyższa jest jej cena.

Reasumując, w porównaniu z żyłką, plecionka jest bardziej miękka i zarazem odporna na uszkodzenia. Biorąc pod uwagę żyłkę i plecionkę tej samej średnicy, to właśnie plecionka będzie wytrzymalsza. Ponadto ma prawie zerową rozciągliwość. Plecionka jednak jest podatna na skręcanie i plątanie. Niektóre nawet chłoną wodę. Co więcej, stawia też opór w wyniku tarcia. Tak więc plecionkę stosuje się tam, gdzie jest niezbędna ? w łowiskach gdzie są duże ryby i niezliczona liczba zaczepów.

Teraz zarówno żyłkę, jak i plecionkę można wygodnie kupić przez Internet. Wystarczy wybrać i złożyć zamówienie. Duży wybór tych produktów jest w sklepie https://wedkarskifart.pl.