Zasady działania drukarki 3D

Obecnie drukarki 3D oprócz zastosowań profesjonalnych możemy coraz częściej znaleźć w małych firmach, można na nich wydrukować wiele różnych elementów z tworzywa sztucznego.

Oczywiście nie jest to nowa technologia, jednak dopiero w ostatnich latach staniała na tyle aby stać się bardzo dostępną. Tego rodzaju rozwiązania były już wykorzystywane w przemyśle lotniczym i motoryzacyjnym w latach 80. Wówczas elementy wykonane były z filamentu. Wówczas drukarki były dużo większe od obecnych, a koszt produkcji był wysoki. Aby wykonać wydruk 3D, potrzebny jest komputerowy model przedmiotu który będziemy drukowali. Można do tego wykorzystać popularne oprogramowanie CAD, dostępnych jest także wiele dedykowanych aplikacji. Ponadto dostępnych jest wiele gotowych projektów do pobrania z sieci. Można także użyć skanera 3D, który automatycznie wysyła model do drukarki 3D. Proces drukowania rozpocznie się dopiero po całkowitym wygenerowaniu projektu, po zeskanowaniu obiektu, który ma zostać wydrukowany. Druk odbywa się poprzez nakładanie kolejnych warstw substancji z której tworzony będzie dany przedmiot. Wykorzystana może być metoda termiczna. Tworzywo może być ogrzewana a następnie studzone, przez co zostaje utwardzone, a następnie nakładana będzie kolejna warstwa. Obecnie druk 3D staje się coraz popularniejszy, przyczynia się w dużej mierze opracowanie tanich technik druku.

Druk trójwymiarowy może znaleźć zastosowanie w wielu dziedzinach naszego życia.

Może służyć przykładowo do produkcji części do maszyn, w przypadku awarii trudnodostępne podzespoły mogą zostać wydrukowane na drukarce. Dzięki temu szybko można usunąć awarię, zastój w pracy jest krótszy. Można także znaleźć wiele zastosowań w medycynie przykładowo przy produkcji protez. Wykorzystanie drukarek 3D zależy w praktyce tylko od naszej wyobraźni. Drukarki 3D działają także na stacjach kosmicznych, gdzie z braku części zapasowych, dorabiane są w miarę potrzeb na drukarkach trójwymiarowych, wprowadzają one bardzo duże oszczędności do wielu obszarów naszego życia.