Praca w Niemczech – co musisz wiedzieć przed rozpoczęciem?
3 min readW 1970 roku osoby poniżej 20.
roku życia w RFN stanowiły 29,7 procent populacji. Do 2018 roku ich udział w populacji spadł do 18,4 proc. W tym samym czasie odsetek osób w wieku 67 lat i starszych wzrósł z 11,1 do 19,2 procent w latach 1970-2018. Odsetek samych 85-latków i starszych wzrósł z 0,6 proc. w 1970 r. do 2,7 proc. To 2,3 mln osób.
Opiekunka potrzebna od zaraz
Według niemieckiego ministerstwa zdrowia nawet ponad 3,4 mln osób u naszych zachodnich sąsiadów wymaga opieki w rozumieniu długoterminowym. Najczęściej są to osoby, które cierpią na upośledzenie samodzielności lub umiejętności i dlatego potrzebują pomocy innych osób. Tylko jedna czwarta tych osób potrzebuję opieki w szpitalu. Przytłaczająca większość jest pod opieką członków rodziny i / lub opiekunów. Zmiany demograficzne, powszechne pragnienie pozostania w domu osób potrzebujących opieki oraz ukierunkowanie polityki opieki na prymat opieki ambulatoryjnej nad szpitalną sprawią, że ta forma opieki będzie jeszcze bardziej istotna w przyszłości. Oznacza to, że opiekunka osób starszych stanie się poszukiwanym zawodem.
W jakich przypadkach wskazana jest opieka? Niemcy, jeśli chodzi o podejście do seniorów, są społeczeństwem podobnym do polskiego. „Oddawanie” bliskich do domów spokojnej starości jest niemile widziane i raczej nieakceptowane. Jednocześnie młodzi Niemcy coraz częściej szukają pracy, poza swoim miejscem zamieszkania. Oznacza to, że w praktyce nie są w stanie zapewnić swoim bliskim należytej opieki. Opiekunki osób starszych są w tym kontekście optymalnym rozwiązaniem. W ATERIMA MED poinformujemy was o wszystkich obowiązkach wynikających z podjęcia tego zawodu i pomożemy w znalezieniu optymalnej formy zatrudnienia i pracodawcy.
Co musisz wiedzieć
Jeśli chcesz pracować jako opiekunka w Niemczech, musisz opanować przynajmniej komunikatywny poziom niemieckiego B1. Jeśli twoja znajomość języka niemieckiego jest na poziomie podstawowym, zaleca się naukę języka. Aby uzyskać pracę, ukończenie kursu pielęgniarskiego nie jest obowiązkowe. Możesz zawrzeć umowę o pracę bezpośrednio z pracodawcą lub skorzystać z usług agencji pracy. Opieka w Niemczech to zawód korzystny finansowo w porównaniu do zarobków, które możesz uzyskać w Polsce. Wysokość wynagrodzenia zależy od wykształcenia, doświadczenia i umiejętności językowych, a także od wymagań stanowiska pracy i stanu zdrowia osoby, którą się opiekujesz. Najczęściej wynagrodzenie zaczyna się od 1200 euro na miesiąc do 2600 euro.
Twoje obowiązki
Praca opiekunki w Niemczech, jeśli chodzi o zakres obowiązków, jest dokładnie taka sama jak w Polsce. Praca opiekunki to kompleksowa opieka nad pacjentem. Do twoich obowiązków należy opieka domowa, higiena osobista, odżywianie, a także mobilność. Opiekunka nie zastępuje opieki medycznej. W razie potrzeby musi wezwać lekarza. Może jednak podawać insulinę, nadzorować terminowe i prawidłowe stosowanie leków, pomagać w rehabilitacji itp. Opieka osób starszych to też całodobowa opieka nad osobami starszymi. Pomoc w rutynowych pracach domowych. Pomoc i opieka nad osobami starszymi podczas normalnych codziennych czynności i w razie potrzeby – ubieranie, kąpiel, spacery, odprowadzenie do lekarza, zakupy.
Praca dla opiekunek w Niemczech może też w zależności od podpisanej umowy obejmować też przygotowanie posiłków. Sprawdzanie przestrzegania zaleconej przez lekarza diety, przyjmowanie leków. Pomoc w ćwiczeniach, wstawaniu itp. Ważna jest empatia dla potrzeb osób starszych i niepełnosprawnych i wyrozumiałość dla ich potrzeb.