26 lutego, 2024

Dsoi.pl

Biznes informacje

Jak przygotować się do rozwodu?

2 min read

Prawo jest dość skomplikowane i nie złożenie odpowiednich dokumentów lub niedotrzymanie terminów w sprawie może mieć poważny, a nawet trwały wpływ na twoją sprawę.

Kiedy dana osoba po raz pierwszy kontaktuje się z prawnikiem rozwodowym, jest kilka rzeczy, o których powinna wiedzieć. Podczas gdy niektóre osoby mogą chcieć szybko przejść przez ten proces, większość porad potrzebnych osobie przechodzącej rozwód zostanie udzielona dopiero po spotkaniu się z prawnikiem praktykującym prawo rodzinne.

Jak przygotować się do rozwodu?

Jeśli czeka cię proces rozwodowy, warto skontaktować się z prawnikiem

Podczas pierwszego kontaktu telefonicznego możesz zostać poproszony o zabranie ze sobą określonych dokumentów, gdy idziesz na wstępną konsultację. Inni prawnicy mogą mieć krótki kwestionariusz, w którym możesz wymienić pewne informacje, które są istotne dla rozwodu, takie jak data zawarcia małżeństwa, jakakolwiek obowiązująca data separacji, informacje dotyczące dzieci oraz informacje dotyczące majątku wspólnego. Jeśli masz umowę przedślubną lub poślubną, która może mieć znaczenie dla rozwodu, weź ze sobą te dokumenty. Po konsultacjach możesz zostać poproszony o zebranie kilku innych dokumentów, w tym dokumentacji medycznej, dokumentacji zatrudnienia i deklaracji podatkowych.

Możesz mieć wiele pytań dotyczących procesu rozwodu. Na przykład możesz nie wiedzieć, gdzie należy złożyć pozew o rozwód lub jak długo trwa typowa sprawa rozwodowa. Możesz również nie zdawać sobie sprawy z korzyści płynących ze złożenia rozwodu z winy współmałżonka. Ważne jest również, aby przekazać prawnikowi dokładne dane i kompletne dokumenty, które są niezbędne oraz mogą znacznie przyspieszyć całą sprawę.

Kancelaria adwokacka BPG w Katowicach może pomóc sprawnie przeprowadzić proces rozwodowy. Prawnik zazwyczaj omawia ustalenia dotyczące wynagrodzenia swojej pracy podczas wstępnej konsultacji. Może mieć zryczałtowaną stawkę za usługi związane z rozwodem lub może pobierać opłaty godzinowe. Wielu prawników będzie również wymagać zapłaty z góry kosztów, których oczekuje się przy składaniu wniosku o rozwód, w tym kosztów sądowych.