29 marca, 2024

Dsoi.pl

Biznes informacje

Jak przebiega transakcja sprzedaży domu – krok po kroku

2 min read

Osoby, które chcą sprzedać nieruchomość, mogą podejść do tej czynności na dwa sposoby – samodzielnie lub z wykorzystaniem pośrednika. Oba rozwiązania mają swoich zwolenników. Decydujący się na sprzedaż w swoim imieniu likwidują koszty agencji nieruchomości, która pobiera nawet 3% ceny transakcji, natomiast zatrudnienie pośrednika pozwala zaoszczędzić czas.

Oszacowanie wartości nieruchomości

Przed przygotowaniem oferty należy wycenić obiekt. Odpowiednio dobrana cena pozwala na zachęcenie potencjalnych nabywców do złożenia oferty. Podejmując się samodzielnego ustalenia kwoty należy zorientować się w rynku, sprawdzając ceny podobnych lokali. Pod uwagę bierze się każdy aspekt, w tym lokalizację, otoczenie oraz wykończenie budynku. Pomocą w fachowej wycenie może posłużyć rzeczoznawca.

Przygotowanie dokumentów

Warto także zgromadzić dokumenty dotyczące nieruchomości. Koniecznie należy dysponować poświadczeniem własności, najlepiej przygotować kopię aktu notarialnego. Sprzedający powinien posiadać wypis planu zagospodarowania. Taka dokumentacja z pewnością zainteresuje potencjalnych kupujących.

Oferta i prezentacja

Kontrahenta najłatwiej znaleźć inwestując w środki promocji. Najbardziej skuteczne są ogłoszenia umieszczane w sieci. Dzięki nim dociera się do największej liczby zainteresowanych. Są skutecznym narzędziem prezentacji sprzedawanego budynku. Gwarantują niczym nieskrępowany, jak najbardziej szczegółowy opis, do którego przeważnie dołączane są zdjęcia lub filmy. Strony internetowe oferują własne formularze, zawierające najważniejsze dane nieruchomości, co pozwala kupującym na szybkie filtrowanie ofert.

Samodzielna sprzedaż wiąże się z bezpośrednim kontaktem z klientem a także agencjami nieruchomości, oferującymi pośrednictwo. Najwięcej czasu zabierają spotkania z osobami oglądającymi nieruchomość i prezentacja budynku.

Zakończenie transakcji

Po zawarciu wstępnej umowy z kupującym, należy udać się do notariusza. Pomoże on w przygotowaniu oferty sprzedaży, zgodnej ze wszystkimi wytycznymi oraz aktu notarialnego. Gdy zawarcie umowy będzie oddalone w czasie, obie strony mogą zawrzeć umowę przedwstępną.  Podpisując takie porozumienie, należy żądać wpłaty zadatku. Zabezpiecza on obie strony transakcji a w razie, gdy ostateczna umowa wchodzi w życie, jest zaliczany do całkowitej kwoty kupna.

Jak widać proces sprzedaży domu nie należy do najłatwiejszych więc czasami pomoc agencji nieruchomości może być nieoceniona. Decydując się na pomoc pośrednika warto sprawdzić ofertę biura ABA.