22 października, 2021

Dsoi.pl

Biznes informacje

Efektywność energetyczna diod LED w porównaniu do żarówek

2 min read

Zastąpienie jednej 60-watowej żarówki diodą LED powoduje redukcję emisji dwutlenku węgla o około 160 kilogramów rocznie. Jeśli zastąpisz 10 żarówek w domu diodami LED, oznacza to redukcję emisji o 1600 kilogramów rocznie.

Diody LED mogą emitować niezwykle wysoki poziom jasności. Właśnie dlatego moc nie jest już realnym pomiarem jasności – zamiast tego spójrz na strumień świetlny żarówki, kiedy przechodzisz na diody LED lub inne energooszczędne oświetlenie. Żarówki wymagają żeli lub filtrów do tworzenia różnych kolorów i odcieni światła. Diody LED oferują szeroką gamę kolorów i temperatur kolorów bez użycia żeli lub filtrów, które z czasem mogą się wypalić lub blaknąć. W przypadku diod LED zmieniana jest rzeczywista dioda (lub jej powłoka fosforowa) w celu zmiany koloru emitowanego światła, dzięki czemu można ufać, że pozostanie w tym samym odcieniu do końca swojego życia. Podczas gdy żarówka działa poprzez ogrzewanie żarnika do temperatury, która wytwarza światło, dioda LED emituje energię elektromagnetyczną jako światło po zelektryfikowaniu. Zamieniając energię w światło zamiast w ciepło i zamiast wykorzystywać ciepło do generowania światła, zatem diody LED mogą działać w znacznie niższej temperaturze niż inne rodzaje żarówek.

Niewiele wytwarzanych przez diody LED ciepła jest rozpraszane przez specjalny radiator, który ma za zadanie pochłaniać wszelkie ciepło i bezpiecznie rozpraszać je z dala od diod.

Podczas gdy rzeczywiste urządzenie lub podstawa mogą być ciepłe w dotyku, same diody LED nie emitują promieniowania podczerwonego w wiązce, co oznacza, że nie ma ciepła. Dzięki temu są optymalne do użytku w obszarach wrażliwych na ciepło, takich jak wyświetlanie grafiki czy obrazów, ponieważ nie powodują blaknięcia ani innych uszkodzeń termicznych farb lub barwników. Diody i taśma led są bardzo trwałą i niezawodną formą oświetlenia. Mogą działać bezpiecznie w niższych temperaturach i mogą wytrzymać większe uderzenia i wibracje niż inne żarówki, ponieważ nie mają żarników ani innych delikatnych części.