14 lipca, 2024

Dsoi.pl

Biznes informacje

Jak zadbać o podłogę drewnianą?

2 min read

Kiedy planujemy wykończenie naszego domu, z pewnością bardzo istotne będą podłogi. Mamy tu wiele różnych możliwości, najbardziej tradycyjne są podłogi drewniane wykonane z parkietu.

Obecnie coraz częściej wybiera się podłogi z całych desek, które prezentują się doskonale zwłaszcza na dużych powierzchniach. Jednak z czasem lakier na podłodze się ściera i podłoga traci swój pierwotny blask. Oczywiście stosuje się różnego rodzaju impregnaty do drewna, lub też warstwy zapobiegające ścieraniu. Aby zachować atrakcyjny wygląd parkietu, powinniśmy odpowiednio o niego dbać. Nasze podłogi można chronić za pomocą różnego rodzaju preparatów zabezpieczających. Przykładem może być olej, który będzie wnikał w głąb drewna. Natomiast wosk stworzy warstwę ochronną na powierzchni. W przypadku kiedy zastosujemy olej, będzie on wówczas wnikał w głąb drewna i zabezpieczał do dogłębnie. podłogi nie zmieniają po jego zastosowaniu barwy, jednak będą bardziej narażone na ścieranie, zapewniają również powłokę antystatyczną dzięki czemu nie będzie ona przyciągała kurzu. Jednak podłogi zaimpregnowane w ten sposób łatwiej się brudzą i nie można tego rodzaju podłogi polakierować.

Jeśli jednak będziemy chcieli położyć warstwę lakieru musimy przygotowywać się na głębokie cyklinowanie.

W przypadku lakieru mamy do wyboru dwa rodzaje, pierwszym będzie lakier wodorozcieńczalny, a drugi rozpuszczalnikowy. Stworzy on bardzo trwałą powłokę, a pokryte nim powierzchnie będziemy mogli łatwo konserwować i utrzymywać w czystości. Obecnie coraz częściej podłogi drewniane możemy spotkać w kuchni czy też nawet w łazience. Podłogi z twardego drewna, i odpowiedni lakier sprawiają że tego rodzaju rozwiązania są bardzo trwałe. Można także wykonać drewniane podłogi wodoodporne – Greenfloor to firma która dostarcza najlepszej jakości rozwiązania. Obecnie coraz popularniejsze są podłogi winylowe, jest to materiał bardzo wytrzymały, a przy tym doskonale imituje drewno. Dlatego też Jeżeli w salonie mamy podłogę z drewna, winyl w tej samej kolorystyce będzie bardzo dobrym rozwiązaniem w kuchni, łazience, czy też przedpokoju.