2 sierpnia, 2021

Dsoi.pl

Biznes informacje

Turbosprężarka podniesie osiągi silnika

2 min read

Kierowcy którzy potrzebują więcej mocy kupują samochody wyposażone w turbosprężarki, wykorzystując energię ze spali sprężarka wtłacza większą ilość powietrza do mieszanki w komorze spalania.

Turbosprężarka to element składający się z turbiny i sprężarki powietrza, który jest wykorzystuje do napędu spaliny z silnika. Wpycha więcej powietrza do cylindrów, pomagając silnikowi wytworzyć większą moc. Turbiny składają się z wału z kołem turbiny na jednym końcu i kołem sprężarki na drugim. Są one przykryte ślimakową obudową z otworem wlotowym, do którego gazy spalinowe dostają się pod wysokim ciśnieniem. Gdy spaliny przepływają przez turbinę, ta zaczyna wirować, a sprężarka obraca się zasysając ogromne ilości powietrza, które jest sprężane. Wciągnięte powietrze przed dostaniem się do komory silnika musi być schłodzone więc musi przejść przez specjalną chłodnicę. Turbosprężarki pracują z tak dużymi prędkościami do 250 000 obr./min, zwykle mają układ chłodzenia oleju.

Większość systemów zawiera również zawór bezpieczeństwa, który służy do kierowania nadmiaru gazu z turbosprężarki na zewnątrz, kiedy silnik wytwarza zbyt duże doładowanie, zapobiegając uszkodzeniu turbiny poprzez ograniczenie jej prędkości obrotowej.

Silniki z turbodoładowaniem różnią się od standardowych silników tym, że wykorzystują gazy spalinowe, aby wciągnąć więcej powietrza do zaworu wlotowego. Podczas gdy silniki wolnossące polegają na naturalnym ciśnieniu powietrza. Podstawową funkcją i zaletą sprężarki jest zwiększenie mocy silnika. Dzięki temu silnik o niezbyt dużej pojemności może zyskać więcej mocy. Sama zasada działania tłoków i spalania jest taka sama, jednak w przypadku sprężarki mamy do czynienia z większą ilością mieszanki. Przykładowo silnik o pojemności 1 litra z turbodoładowaniem będzie miał takie osiągi jak silnik 1.6 litra wolnossący. Oczywiście turbiny działają pod bardzo wysokim ciśnieniem, zatem mogą być narażone na uszkodzenia. Przykładowo uszkodzić mogą się łopatki wirnika, zwłaszcza jeżeli wykonane są z tworzywa sztucznego. Oczywiście większość turbosprężarek wykorzystuje metalowe łopatki. Kiedy ulegnie uszkodzeniu nie musimy wymieniać jej na nową obecnie możliwa jest profesjonalna regeneracja turbo Warszawa jest miastem w którym znajdziemy specjalistów od turbo różnych marek.