21 listopada, 2024

Dsoi.pl

Biznes informacje

Podstawowa zasada działania baterii

2 min read

Większość baterii zawiera trzy podstawowe części: elektrody, elektrolit i separator. Każda bateria posiada dwie elektrody, wykonane z materiałów przewodzących, ale pełnią różne role.

Jedna elektroda, znana jako katoda, łączy się z dodatnim końcem akumulatora i jest miejscem, w którym prąd elektryczny opuszcza akumulator podczas rozładowania, czyli wtedy, gdy akumulator jest używany do zasilania jakiegoś urządzenia. Druga elektroda, znana jako anoda, łączy się z ujemnym końcem akumulatora i jest miejscem, w którym prąd elektryczny wpływa do akumulatora podczas rozładowania. Między elektrodami, a także wewnątrz nich, znajduje się elektrolit. Jest to substancja ciekła lub żelowa, która zawiera elektrycznie naładowane jony. Jony łączą się z materiałami, z których składają się elektrody, powodując reakcje chemiczne, które pozwalają akumulatorowi wytwarzać prąd elektryczny. Kiedy wkładamy baterie przykładowo do latarki, a następnie ją włączamy, tak naprawdę zamykamy obwód. Zmagazynowana energia chemiczna w akumulatorze zamienia się w energię elektryczną, która wypływa z akumulatora do podstawy żarówki latarki, powodując jej zaświecenie. Następnie prąd elektryczny wraca do akumulatora, ale na przeciwnym końcu latarki.

Elektrody w akumulatorze zawierają atomy materiałów przewodzących. Na przykład w baterii alkalicznej anoda jest zwykle wykonana z cynku, a dwutlenek manganu działa jak katoda. Elektrolit pomiędzy elektrodami zawiera jony. Kiedy jony te spotykają się z atomami elektrod, zachodzą pewne reakcje elektrochemiczne między jonami i atomami elektrod. Podobne zasady zasady działania charakteryzują akumulatory litowo-jonowe jakie możemy znaleźć w wielu przedmiotach które wykorzystujemy na co dzień. Znajdują się przykładowo w naszych telefonach komórkowych. Pojemność baterii może być różna w zależności od urządzenia które zasila, różne są także wielkości baterii. Akumulatory znajdziemy także w elektronarzędziach, wiertarkach, czy szlifierkach. Muszą posiadać dużą odporność, ponieważ mogą być wykorzystywane w trudnych warunkach. Baterie podczas ładowania mogą wytwarzać ciepło, jednak jeżeli są sprawne nie powinny się nadmiernie przegrzewać.