23 stycznia, 2021

Dsoi.pl

Biznes informacje

Kto bada kierowców pod wpływem alkoholu

3 min read

Pijani kierowcy to prawdziwa plaga, którą nie sposób w żaden sposób zwalczyć. Zwiększające się kary pieniężne i utrata prawa jazdy nie do końca przemawiają do rozumu kierujących pojazdami mechanicznymi. Gorzej jednak wygląda sytuacja, gdy sami znajdziemy się w takim położeniu. Wtedy winić możemy tylko i wyłącznie siebie, ponieważ sami świadomie złamaliśmy obowiązujące przepisy. Utrata prawa jazdy bardzo często pozwala przemyśleć swoje zachowanie. Jeśli tracimy prawo jazdy na dłuższy czas, to wtedy jesteśmy automatycznie kierowani na tak zwane badania psychologiczne kierowców. Tego typu działania przeprowadzają uprawnieni psycholodzy w odpowiednich pracowniach, które są wpisane do rejestru przedsiębiorców zajmujących się tego typu działalnością. Nie każdy psycholog może zajmować się badaniem kierowców starających się o odzyskanie prawa jazdy. Należy zwrócić uwagę, że od takiego specjalisty wymaga się tytułu zawodowego magistra i to w kierunku psychologii transportu. Taka osoba nie może być wcześniej karana wyrokiem sądu za przestępstwa związane z osiągnięciem dodatkowych korzyści finansowych czy też w przypadku gdy dany specjalista był karany za fałszowanie dokumentów, czy też innych papierów.

Solidna weryfikacja

Takie osoby nie są po prostu wiarygodne, aby przeprowadzać tak ważne badanie. Jest jedynie kilkanaście osób, które zajmują się tego typu zadaniami. Każda z nich musi być wpisana do specjalnej ewidencji uprawnionych psychologów, to jeden z wymogów, jakie muszą spełnić, aby zajmować się tak ważną pracą. Podstawowe badania również wymagają bardziej doświadczonego lekarza, który ma, co najmniej pięcioletni staż w zawodzi lekarza czy też posiada specjalizację z dziedziny transportu lub medycyny pracy. Podobnie jak w przypadku psychologów lekarzy również obowiązuje niekaralność powiązana z przyjmowaniem korzyści majątkowych czy też innych podobnych procederów. Osoba chcąca odzyskać prawo jazdy, która była wcześniej zatrzymana za prowadzenie auta w stanie wskazującym na wypicie alkoholu, musi poddać się badaniu moczu oraz krwi. Dowiedz się więcej o konsekwencjach za jazdę po alkoholu na https://adwokat24h.pl/jazda-po-alkoholu/.

Picie dużo kosztuje

Na podstawie badań wykonuje się dodatkowe próby wątrobowe, które pozwalają lekarzowi na szybką ocenę stanu degradacji wątroby. Podstawowy koszt badań wyniesie nas około 200 złotych. W wielu przypadkach biegli lekarze nie widzą żadnych przeciwwskazań do samodzielnego prowadzenia samochodu przez badanego kierowcę. Psycholog musi stwierdzić w badaniu, jak duże jest prawdopodobieństwo, że dana osoba ponownie popełni takie samo wykroczenie. Jeśli psycholog oceni, że nie istnieje już takie zagrożenie i wyda pozytywną opinię, to o wiele łatwiej będziemy mogli odzyskać prawo jazdy. Koszt badania psychiatrycznego to kolejne 150 złotych, tak więc w sumie na badania wydamy do 350 złotych, po to, aby mieć ponowną szansę, na prowadzenie samochodu. Badania rządzą się swoimi regułami osoba starająca się o odzyskania prawka, musi przyjść do lekarza w pełni wypoczęta i nie wolno spożywać alkoholu ani palić papierosów w ciągu czterdziestu ośmiu godzin, przed wykonaniem całego badania.