17 stycznia, 2021

Dsoi.pl

Biznes informacje

Jak zadbać o poufność danych klientów?

2 min read

Wszyscy wiemy, że usunięcie pliku w systemie Windows w rzeczywistości nie usuwa go z dysku twardego plik ten może być przechowywany w Koszu, który zachowuje go na wypadek, gdybyś chcieli go przywrócić.

Możesz całkowicie i bezpiecznie usunąć plik, jeśli zawiera on poufne informacje lub jeśli planujesz pozbyć się komputera i chcesz mieć pewność, że nikt nie będzie miał dostępu do pliku ani go nie przeglądał. Możesz skorzystać z narzędzi do usuwania lub niszczenia, które całkowicie usuwa plik, nadpisując go wiele razy losowymi danymi, dzięki czemu odzyskanie pliku jest praktycznie niemożliwe. Aby usunąć pliki, programy te obsługują różne metody lub algorytmy usuwania danych w taki sposób aby nie można ich było odzyskać. Kiedy usuwasz plik z komputera, nie znika on od razu. Nawet jeśli natychmiast opróżnisz folder Kosz, wszystko, co usunie, to zarezerwowanie miejsca zajmowanego przez plik na dysku twardym. Jak zadbać o poufność danych klientów?

Dopóki inny plik lub aplikacja nie będzie korzystać z tego miejsca na nośniku, wówczas stare dane pozostaną.

Dlatego specjalistyczne programy często mogą odzyskać usunięte pliki. Jeśli chcesz bezpiecznie usunąć poufne pliki lub sprzedajesz swój stary komputer innej osobie, musisz upewnić się, że żadne oprogramowanie nie będzie w stanie przywrócić starych plików. Dostępne na naszym rynku narzędzia pozwalają na wielokrotne nadpisywanie miejsc na naszych nośnikach, dzięki temu stare dane zostaną skasowane. W przypadku ważnych danych będzie to bardzo istotne, nie możemy pozwolić aby dostęp do niektórych danych uzyskały osoby niepowołane. Obecnie w naszym kraju obowiązują odpowiednie regulacje prawne takie jak RODO, które określają sposób postepowan9a z danymi. Trzeba pamięta że różnego rodzaju dane mogą być przechowywane w kilku miejscach, przykładowo mogą być to dane w wiadomościach e-mail. Mogą zapisywać się także w pewnych folderach na dysku twardym, dlatego też trzeba o tym pamiętać. W wielu firmach potrzebne jest także niszczenie dokumentów papierowych, muszą być one zniszczone w taki sposób aby nie mogły zostać z nich odczytane żadne informacje. Oczywiście dokumenty powinny być odpowiednio zniszczone i zutylizowane.