15 kwietnia, 2021

Dsoi.pl

Biznes informacje

Biuro rachunkowe, czyli jak wybrać dobrego księgowego dla firmy?

3 min read

Wybór biura rachunkowego, które w profesjonalny sposób zajmie się rozliczaniem firmy z podatków nie jest wcale taki prosty, jak mogłoby się wydawać. Aktualnie usługi księgowe są szeroko dostępne i praktycznie w każdej miejscowości jest przynajmniej kilka biur rachunkowych, do których może się udać nowy przedsiębiorca, żeby zapewnić sobie kompleksową usługę rozliczania z podatków. Na jakie czynniki patrzeć, by wybór ten był najbardziej optymalny?

Renoma i doświadczenie biura rachunkowego

Pierwszą rzeczą, na którą przedsiębiorca powinien zwrócić dużą uwagę jest doświadczenie danego biura rachunkowego na rynku i jego reputacja w regionie. Sprawdzenie doświadczenia jest stosunkowo proste: wystarczy dowiedzieć się, jak wiele lat istnieje wstępnie wybrana firma, by móc ocenić, czy jest w branży zupełnie nowa, czy też ma już ugruntowaną pozycję. Biura rachunkowe istniejące wiele lat np. https://cube-account.pl zapewniają klientom znacznie większe doświadczenie w różnych nietypowych sytuacjach związanych z prowadzeniem firm i jej opodatkowaniem, ponieważ na przestrzeni lat z wieloma przypadkami miały już do czynienia. Nie znaczy to, że firmy księgowe istniejące ledwie kilka miesięcy są gorsze, ale na pewno ich zorientowanie w temacie różnorodnych sytuacji podatkowych jest mniejsze, więc wielu rzeczy dopiero będą się one uczyły.

Samą reputacje biura można sprawdzić pytając lokalnych przedsiębiorców np. właścicieli sklepów, firm remontowych, budowlanych czy butików o to, z jakich usług księgowych korzystają i czy są zadowoleni. Zarówno ci, którzy cenią swoich księgowych, jak i ci, którzy z jakiegoś powodu ich zmienili chętnie podzielą się swoją opinią.

Ważne: cennik i zakres świadczonych usług

Poza czasem istnienia firmy i jej renomą na rynku również ważny jest zakresu usług oferowanych przez dane biuro oraz ceny, jakie za swoje usługi proponuje klientom. Warto tutaj zerknąć na strony internetowe księgowych np. https://cube-account.pl/o-firmie i sprawdzić w ofercie co dokładnie mogą zrobić dla firmy i czy jest to tylko podstawowa obsługa rozliczania faktur, czy może również inne czynności, które ułatwią firmie życie. Dobry księgowy będzie cenił wartość swojej pracy, ale w zamian za to zaoferuje np. doradztwo podatkowe w sytuacjach nietypowych, ewidencjonowanie dokumentów, wyliczanie comiesięcznych podatków, jakie firma musi zapłacić oraz sporządzanie na jej życzenie różnorodnych sprawozdań finansowych. Dodatkowym atutem biura księgowego będzie opracowywanie przez nie planu kont dopasowanego do wymogów prawnych, szykowanie rocznych deklaracji podatkowych, wdrażanie polityki rachunkowości w firmie czy możliwość reprezentowania przez niego firmy w urzędach i instytucjach.

Cennik biur księgowych mogą mieć różne modele i warto im się uważnie przyjrzeć. Może to być stała opłata miesięczna, opłata zależna od obrotów czy przychodów firmy, ale i procent od przychodów. Ze względu na bardzo różne sposoby umów i wynagrodzeń z biurami księgowymi niezbędne jest szczegółowe zapoznanie się z nimi, a nierzadko również negocjowanie cen przed podpisaniem umowy.