23 listopada, 2024

Dsoi.pl

Biznes informacje

Nowoczesne metody leczenia krzywizny zębów

2 min read

Krzywe uzębienie to dość powszechny problem wśród szerokiego grona ludzi.

Krzywizna wpływa niekorzystnie nie tylko na estetykę uśmiechu, ale również na ewentualne rozwijanie się różnych schorzeń czy też dolegliwości. Nic więc dziwnego, że bardzo ważną rolę odgrywają ortodonci. Są to lekarze specjalizujący się w stosowaniu różnych sprawdzonych oraz nowoczesnych metod walki z krzywym uzębieniem i zgryzem. Najczęstszym sposobem przywracania zębów do prostego stanu jest oczywiście wykorzystywanie specjalnych aparatów korygujących.

Nowoczesne metody leczenia krzywizny zębów

Różne typy aparatów ortodontycznych – podstawowe informacje

Podstawowymi metodami walki z krzywym uzębieniem są oczywiście aparaty stałe. Jak sama nazwa wskazuje są one mocowane na stałe do zębów. Ich konstrukcja opiera się na specjalnych zamkach i gumkach oraz innych elementach mających na celu wymuszenie prawidłowego ułożenia zębów. Aparaty takie dostępne są w wielu wersjach, w tym również w formie niewidocznej. Chodzi tutaj o aparaty lingwalne umieszczane po wewnętrznej stronie zębów. Dzięki temu nie widać ich z zewnątrz i można zadbać o estetykę swojego uśmiechu już w czasie leczenia.

Kolejną grupę rozwiązań ortodontycznych wykorzystywanych do leczenia uzębienia stanowią aparaty ruchome. Jak sama nazwa wskazuje, aparaty takie są możliwe do wkładania i wyciągania w dowolnym momencie. Innymi słowy umożliwiają one korygowanie uzębienia na przykład w czasie snu i w domu, ale można je zdejmować na przykład na czas pracy, szkoły, robienia zakupów, itp. Rozwiązania takie są szczególnie popularne wśród młodszych osób, aby umożliwić im leczenie lżejszych wad.

Jeśli mowa o aparatach ruchomych to do tego grona można zaliczyć również wkładki typu clear aligner. Są to elementy wykonane najczęściej z silikonu oraz innych przezroczystych materiałów. Pozwalają one na korygowanie różnych typów wad i są praktycznie niewidoczne. Leczenie polega najczęściej na stosowaniu zestawu wkładek, które należy wymieniać po kilku dniach (zwykle po tygodniu) noszenia poprzednich elementów.