26 lutego, 2024

Dsoi.pl

Biznes informacje

Herbicydy i ich skuteczna walka z chwastami

2 min read

Niezależnie od typu roślin, proces ich uprawy oznacza konieczność zadbania o wiele bardzo ważnych kwestii.

Istotne jest właściwe nadownienie i nawożenie gleby albo zapewnienie odpowiednich warunków zimowania w przypadku zbóż ozimych. Warto pamiętać, że rośliny i zboża uprawne są podatne na sporo niekorzystnych czynników i zagrożeń. Do tej grupy zaliczają się między innymi chwasty. Takie szkodliwe rośliny pobierają z gleby wodę i składniki odżywcze tworząc w ten sposób konkurencję dla roślin uprawnych. Zbyt mała ilość wody i ważnych składników sprawia, że rośliny uprawne rozwijają się powoli, a nawet mogą całkowicie obumierać.

Herbicydy i ich skuteczna walka z chwastami

Istotne informacje związane z herbicydami

Jeśli chodzi o zwalczanie chwastów to niezwykle istotną opcją w tym zakresie są produkty chemiczne określane mianem herbicydów. Takie produkty stosuje się w formie oprysków wykonywanych nad polami uprawnymi. Ich działanie jest kompleksowe. Sporo herbicydów jest wchłaniana zarówno przez korzenie jak i liście chwastów. To z kolei sprawia, że hamowanie rozrostu i doprowadzenie do obumierania szkodliwych roślin jest bardzo skuteczne i jednocześnie nie trwa zbyt długo. Skuteczne pozbycie się chwastów sprawia, że wszystkie składniki z gleby trafiają do uprawianych roślin, a to przekłada się na obfite plony.

Trzeba pamiętać, że zarówno w Polsce jak i za granicą, rynek produktów rolniczych obejmuje dwa podstawowe tyby herbicydów. Istotną rolę odgrywają na przykład ogólne produkty, które zwalczają wszystkie rośliny z danego miejsca. Wpływają one niekorzystnie na rośliny uprawne, więc powinny być rozpylone nad polem po to, aby je oczyścić z niechcianych gości przed zasiewem. Opcją alternatywną są herbicydy selektywne, które w efektywny sposób zwalczają konkretne typy chwastów. Można je stosować po zasiewie, ponieważ nie mają negatywnego wplywu na zboża ozime i inne uprawiane rośliny.

Dzisiaj na rynku można znaleźć mnóstwo rozwiązań, które pozwalają na pozbywanie się szkodliwych chwastów z pól uprawnych. Oprócz pojedynczych produktów, możliwe jest kupowanie obszernych zestawów, takich jak na przykład https://innvigo.com/zestaw-yodo-major/. Do grona takich zestawów wchodzą różne preparaty. Stworzenie i wykorzystanie ich mieszanki przekłada się na kompleksowe działanie i wysoką skuteczność w zakresie walki z chwastami i zapobiegania ich rozwojowi na polach uprawnych.