18 czerwca, 2024

Dsoi.pl

Biznes informacje

Prawnik pomoże wyegzekwować alimenty wypłacane na dzieci

2 min read

Rozwód jest jednym z przykładów tego, jak czasami życie nie układa się zgodnie z naszym planem.

Czasami po zakończeniu procesu rozwodowego jeden z małżonków może stwierdzić, że jego sytuacja finansowa nie jest taka, jakiej oczekiwał i znacznie się pogorszyła. W niektórych przypadkach może być konieczne ponowne otwarcie kwestii wypłacania alimentów po sfinalizowaniu rozwodu. Sądy mają różne zasady i przepisy w zakresie przyznawania alimentów. Zwykle pytanie to pojawia się podczas wstępnego postępowania rozwodowego. Czasami jednak można rozwiązać ten problem ponownie w późniejszym terminie. Zazwyczaj wymaga to wykazania zmiany okoliczności przez małżonka ubiegającego się o alimenty na siebie lub na dziecko. Celem wypłaty wsparcia małżeńskiego jest uchronienie jednego z małżonków przed nagłą negatywną zmianą jakości życia w wyniku rozwodu. Może to dotyczyć kobiety, która poświęciła swoją karierę, by opiekować się dziećmi i domem, a teraz ma niewiele środków na utrzymanie. Podczas rozwodu małżonkowie mogą uzgodnić alimenty zarówno na dziecko, jak i w formie wsparcia dla małżonka, a sędziowie rzadko zmieniają te umowy, podejmując ostateczne orzeczenie w sprawie rozwodu.

Wyjątkiem jest, gdy współmałżonek próbuje po prostu wyłudzić odszkodowanie dla siebie jako rekompensatę pieniężną za porzucenie rodziny.

W przypadku braku porozumienia sąd może przyjrzeć się możliwościom finansowym każdego z małżonków, ich zdolności do zarabiania i pokrywania swoich potrzeb, a następnie samodzielnie zdecydować, kto co otrzymuje. We współczesnych warunkach, w których zarówno mężczyźni, jak i kobiety zwykle prowadzą karierę przez całe życie i mają coraz równiejsze szanse zarobkowe, większość sądów przyznaje alimenty jedynie na małoletnie dzieci. Jednak prawnicy udzielają także porad klientom, w przypadku nie wypłacania alimentów na dzieci, lub nie płacenia całej kwoty terminowo. Ponieważ przepisy dotyczące prawa rodzinnego często się zmieniają, należy skonsultować się z prawnikiem, który udzieli odpowiedzi na pytania dotyczące alimentów.