20 czerwca, 2021

Dsoi.pl

Biznes informacje

Oczyszczanie powietrza w miejscach grożących wybuchem

2 min read

W przypadku wielu firm i branż gałęzi przemysłu będziemy mieli do czynienia z powstawaniem dużych ilości różnego rodzaju pyłów i zanieczyszczeń, które będą znajdowały się w hali.

Wówczas oczywiście należy zadbać o to, aby zaopatrzyć się w odpowiednie systemy wentylacyjne, systemy filtracyjne które będą pozwalały na szybkie oczyszczenie powietrza. Oczywiście powinniśmy sprawdzić jaką powierzchnię posiada nasz magazyn, dzięki temu będziemy mogli określić, jakiego rodzaju wentylatora będziemy potrzebowali, i jaką powinien mieć on moc. Z pewnością dobranie mocy oraz ilości przesyłanego powietrza będzie bardzo ważne, musimy mieć pewność, iż będzie to sprzęt odpowiadający naszym wymaganiom, który będzie szybko oczyszczał powietrze. Może być to bardzo ważne przykładowo w przypadku kiedy powstały zanieczyszczenia, które mogą grozić wybuchem. Oczyszczanie powietrza w miejscach grożących wybuchem

Tego rodzaju zagrożenie może wystąpić przykładowo w zakładach chemicznych, ale zapaleniu mogą ulec także wióry czy też zboże w silosie.

Dlatego też należy pamiętać, iż nawet cząstki teoretycznie niepalne mogą grozić wybuchem w pewnych okolicznościach, dlatego też należy odpowiednio zabezpieczać się przed tego rodzaju problemami. Warto zastosować różnego rodzaju wentylacje, systemy filtracyjne, dobry wentylator który posiada właściwe uszczelki, odpowiednią moc. W tym wypadku warto zwrócić także uwagę na wytrzymałość łopatek, moc silnika, musi być to maszyna wytrzymała, która nie będzie się szybko zużywała, nie będzie sprawiała problemów pracując niezawodnie przez wiele lat. Oczywiście należy pamiętać o podstawowych zasadach obsługi, konserwacji, czasem może być to przykładowo nasmarowanie, okresowe sprawdzenie z pewnością pomoże nam zachować wysoką sprawność danego urządzenia. Oczywiście w niektórych sytuacjach możemy zastosować więcej niż jeden wentylator, przykładowo z jednej strony może być to wentylator, który zapewnia świeże powietrze, natomiast z drugiej wentylator, który ma za zadanie usuwać powietrze zanieczyszczone, filtrować je. Z pewnością producent wentylatorów przemysłowych będzie mógł sprostać naszym wymaganiom, przygotuje model który będzie odpowiedni dla naszej firmy, dla naszych potrzeb, dzięki niemu będziemy mogli skutecznie oczyścić powietrze w naszej hali fabrycznej, czy też każdym innym budynku.