26 maja, 2022

Dsoi.pl

Biznes informacje

Monitorowanie pojazdów w logistyce

2 min read

Wiele firm transportowych korzysta ze specjalnych modułów lokalizacyjnych które montowane są w samochodach ciężarowych oraz dostawczych, dzięki nim można mieć wgląd w bardzo wiele parametrów pojazdu, otrzymujemy je w czasie rzeczywistym.

Naturalnie oprogramowanie pozwala odczytywać się także na urządzeniach przenośnych, dzięki temu będziemy mieli cały czas kontrolę nad naszym transportem. Jak wiadomo w czasie przewozu może zdarzyć się wiele nieprzewidzianych sytuacji, dzięki systemom lokalizacyjnym zawsze będziemy wiedzieli gdzie znajduje się dana ciężarówka, możemy otrzymać także informacje na temat stanu technicznego czy też dane z tachometru.

Monitorowanie pojazdów w logistyce

System zarządzania flotą w przedsiębiorstwie transportowym

W przypadku nadzoru nad logistyką będę bardzo istotne może się okazać nadzorowanie czasu pracy kierowcy, należy pamiętać iż w przypadku kiedy kierowca będzie wykonywał swoją prace zbyt długo wówczas może zapłacić mandat. Oczywiście w różnych krajach obowiązujące inne przepisy związane z czasem pracy kierowców, dlatego należy mieć to na uwadze w czasie kiedy realizujemy transporty międzynarodowe. W naszym kraju kierowca może pracować do 9 godzin w ciągu doby, nadzorowane jest to za pomocą cyfrowego tachografu który będzie rejestrował wszystkie zdarzenia drogowe.

Urządzenia które dostarczają informacji możemy zamontować w bardzo wielu miejscach, podłączamy je często do komputera naszego auta, dzięki temu będziemy mogli zebrać bardzo wiele informacji, na temat prędkości, pokonywanej trasy, stanu technicznego poszczególnych elementów, zawieszenia czy hamulców. Z pewnością dzięki temu możliwe będzie szybkie wykrycie ewentualnych problemów, możemy wówczas szybko zareagować, udać się do serwisu w celu naprawy. Oczywiście daje to bardzo wiele możliwości związanych z oceną transportu, wybieraniem optymalnej trasy, prędkości tak aby zoptymalizować spalanie.

Dodatkowo urządzenia tego rodzaju wyposażone są w nadajniki GPS, dzięki czemu możemy łatwo zlokalizować nasz pojazd, w tym przypadku dobrze sprawdzi się system zarządzania flotą – DBK Fleet Management, który daje nam bardzo wiele możliwości jeżeli chodzi o rejestrację danych z pojazdów. Naturalnie mogą być one przesyłane w czasie rzeczywistym, z pewnością będą to istotne informacje dla osoby która zarządza dużą flotą transportową.