26 maja, 2022

Dsoi.pl

Biznes informacje

Jak zwiększyć plony z upraw zbóż ozimych?

2 min read

Zboża ozime, które wschodzą wiosną, mogą dawać niższe plony w przypadku kiedy w uprawach występuje duża liczba chwastów.

Należy pamiętać, iż oprócz zbóż wiosną będą schodziły także inne rośliny, chwasty które będą konkurowały z naszymi uprawami o słońce, wodę. Dlatego należy dołożyć wszelkich starań, aby wyeliminować chwasty lub też spowolnić ich wzrost. W tym celu możemy zastosować nowoczesne herbicydy selektywne, które mogą działać już na etapie nasion, powodując iż będą wschodziły one nawet kilka tygodni później. Da to czas na rozwój roślinom uprawnym.

Jak zwiększyć plony z upraw zbóż ozimych?

Ochrona zbóż ozimych

Wielu rolników dobiera odpowiednie odmiany zbóż, które będą bardziej odporne na choroby, będą potrzebowały mniejszej ilości wody, dając duże plony. Oczywiście należy pamiętać, iż jeżeli chcemy wykonać opryski herbicydowe wiosną, należy zwrócić uwagę na temperaturę, im wiosna jest cieplejsza, tym wzrost chwastów będzie następował wcześniej. Oczywiście innym zagrożeniem dla naszych zbóż będą także grzyby. Ich zarodniki mogą zimować w glebie, a następnie wraz z rozwojem korzeni przedostawać się do roślin i powodować infekcję. Grzyby możemy zidentyfikować obserwując liście i łodygi, często objawem grzyba jest brązowy nalot występujący na powierzchni liści oraz łodyg.

Mniejsze liście oraz łodygi to mniejsze plony, dlatego stosuje się fungicydy, które będą zapobiegały występowaniu chorób grzybiczych. W uprawach możemy zauważyć także różnego typu chwasty, powinniśmy z pewnością usunąć chwasty, które są wyższe od roślin uprawnych, będą wówczas konkurowały o światło. Naturalnie dostępne są obecnie herbicydy selektywne, które pozwalają na usunięcie różnych chwastów z naszych upraw. Podstawowym zadaniem środków ochrony roślin będzie zwiększanie naszych plonów, dzięki wyeliminowaniu grzybów oraz chwastów rośliny będą mogły lepiej się rozwijać, w ten sposób często możemy uzyskać plony wyższe nawet o 40 czy nawet 60%.

Obecnie środki ochrony roślin dostępne są w sklepach internetowych, możemy zakupić dedykowane środki dla różnych upraw. Na stronie https://innvigo.com/zboza-ozime/ znajdziemy zarówno fungicydy, jak i herbicydy dedykowane dla zboża ozimego. Możemy dzięki temu wyeliminować najczęstsze problemy występujące w tego typu uprawach.