9 marca, 2021

Dsoi.pl

Biznes informacje

Jak zapobiegać chrapaniu?

2 min read

Chrapanie może być wywołane przez wiele różnych czynników, migdałki mogą być przyczyną chrapania jeśli są bardzo duże, stają się czynnikami zakłócającymi drogi oddechowe.

Na przykład migdałki na górnej ścianie gardła mogą zwężać drogi oddechowe i prowadzić do chrapania, a nawet bezdechu sennego, zwłaszcza u dzieci. Polipy nosa to łagodne, miękkie i silnie uwodnione narośla w okolicy błony śluzowej nosa. Nie wychodzą z samej jamy nosowej, ale wyrastają z zatok przynosowych, z powodu zatkania nosa przez polipy pacjenci wolą oddychać przez usta, co z kolei sprzyja chrapaniu. Podniebienie miękkie może być krótkie i napięte z małym języczkiem lub może wyglądać jak miękki, długi płatek z obszernym języczkiem. Jeśli tak długie, miękkie podniebienie wisi w powietrzu, może zacząć wibrować. Powstaje typowy odgłos chrapania. Chociaż chrapanie może wystąpić w dowolnej pozycji, nawet na brzuchu, większość ludzi najbardziej chrapią gdy leżą na plecach. Grawitacja działa na język, który się cofa. Staje się to szczególnie problematyczne, gdy dolna szczęka się otwiera. To jeszcze bardziej zwęża drogi oddechowe i prowadzi do chrapania w ciężkich przypadkach nawet bezdechu sennego. Złogi tkanki, które są bardzo ważne dla chrapania, znajdują się na przejściu od głowy do szyi. Odsuwa podstawę języka i zwiększa nacisk na przewód oddechowy, nadmiar podskórnej tkanki tłuszczowej również uciska do wewnątrz i tym samym zwęża drogi oddechowe. Dlatego otyłość jest główną przyczyną chrapania.

Zmiany w szczęce i stawach skroniowo-żuchwowych mogą sprzyjać chrapaniu.

Krótka dolna szczęka powoduje przesunięcie języka do tyłu i zwężenie gardła. Ryzyko chrapania wzrasta wraz ze stopniem zwężenia górnych dróg oddechowych. Kiedy będziemy testować różnego rodzaju sposoby na chrapanie, z pewnością dobrym pomysłem będzie wybór odpowiedniego łóżka i materaca. Dzięki temu będziemy mogli przyjąć optymalną pozycję w czasie snu. Z pewnością pozycja na boku może znacznie zmniejszyć chrapanie, dzięki czemu nasz sen będzie lżejszy, będziemy lepiej oddychali. Kiedy poszukujemy dobrych sposobów na chrapanie warto odwiedzić stronę: http://sposobynachrapanie.pl.