Wiercenie studni głębinowych
2 min readWszędzie tam, gdzie nie dostępu do wodociągów stosuje się różnego rodzaju studnie, za pomocą których czerpana jest woda gruntowa.
Jednak dużo lepszym rozwiązaniem są o studnie głębinowe, które pobierają wodę z dość głębokich miejsc. Firmy zajmujące się odwiertami najpierw badają podłoże, aby sprawdzi na jakiej głębokości znajdują się warstwy wodonośne. Obecnie mogą być wykorzystywane specjalne urządzenia geolokacyjne, za których pomocą możne określić na jakiej głębokości znajduje się woda. Następnie za pomocą odpowiednich wierteł należy dowiercić się do tego miejsca, wiertła można ze sobą łączyć, poszczególne odcinki mogą mieć różną długość. W skład tego rodzaju studni wchodzą także specjalne filtry, które wyłapują wszystkie zanieczyszczenia. Wówczas w naszym kranie będzie leciała częsta woda. Woda pobierana jest za pomocą długiej rury z otworami i filtrami, dzięki czemu woda przedostaje się do rury na większej powierzchni i jest lepiej filtrowana. Natomiast sama rura, może być wykonana ze stali, stali nierdzewnej lub też PVC. Obecnie coraz częściej wykorzystuje się rury plastikowe, które mają największą trwałość, i są tańsze niż stal nierdzewna. Jednak czasem charakterystyka gleby, będzie wymuszała zastosowanie innego materiału.
Oczywiście na budowę całej instalacji pobierającej wodę będzie miała wpływ rodzaj, gleby w zależności od tego czynnika będziemy wybierali odpowiednie modele filtrów.
Kiery wykonywane wiercenie studni na końcu świdra zobaczymy jakiego rodzaju materiał się osadził, wówczas będziemy mogli dobrać odpowiedni filtr do wody. W przypadku tego rodzaju studni stosuje się wydaje pompy strumieniowe. Oczywiście musimy zwracać uwagę na średnicę i głębokość wpuszczenia rury, wówczas łatwo będzie można obliczyć moc pompy, która będzie potrzebna do wypompowania wody. W przypadku studni do czerpania wód gruntowych najczęściej wykorzystuje si pompy zatapialne, pobierają wodę bezpośrednio z wykopu od razu ją filtrując. Często tego rodzaju pompy przyczepione są do linki, dzięki czemu można szybko je wyciągnąć, przykładowo w czasie mrozów.