26 kwietnia, 2024

Dsoi.pl

Biznes informacje

USG jamy brzusznej – podstawowe informacje

2 min read

Obecnie w branży medycznej w Polsce, dostępnych jest wiele różnego typu świadczeń oraz usług i badań umożliwiających diagnozowanie chorób, dopasowanie sposobu leczenia, a także skontrolowanie skuteczności wybranej metody leczenia.

Jednym z nich jest USG jamy brzusznej określane często w mowie potocznej jako prześwietlenie brzucha. Badanie to jest w pełni bezbolesne oraz bezinwazyjne, przy czym zachowuje wysoki poziom dokładności oraz bezpieczeństwa. Warto dowiedzieć się czegoś więcej na temat takiej metody obrazowania i diagnostyki.

USG jamy brzusznej – podstawowe informacje

Co warto wiedzieć o USG brzucha?

Prezentowane badanie wykorzystuje ultradźwięki i bazuje na zjawisku przenikania fal dźwiękowych, posiadających niską częstotliwość, przez komórki ciała ludzkiego. Przeprowadzenie takiego badania pozwala na bardzo dokładne obserwowanie tego co dzieje się pod powłoką ciała, bez potrzeby jej naruszania. Obrazowanie brzucha z wykorzystaniem tej metody jest bezpieczne dla starszych jak i młodszych pacjentów, a także dla kobiet w ciąży i ich nienarodzonych dzieci.

Jeśli chodzi o USG jamy brzusznej, miednicy oraz układu moczowego to badanie tego rodzaju jest wykonywane poprzez zastosowanie specjalnej głowicy, która generuje fale ultradźwiękowe. Jest ona przesuwana po ciele pacjenta nad obszarem badania. Podczas tego procesu osoba przeprowadzająca badanie obserwuje na monitorze to co dzieje się pod powłokami ciała w czasie rzeczywistym. To dlatego można łatwo zaobserwować różne zmiany chorobowe, a także sylwetkę czy też ruchy dziecka.

Badania dostępne w ofertach, takich jak na przykład https://www.medflow.pl/usg-poznan/usg-jamy-brzusznej-i-miednicy-wraz-z-ukladem-moczowym/ są przeprowadzane przez wykwalifikowanych specjalistów korzystających z nowoczesnego sprzętu. Przed przeprowadzeniem takiego badania, warto spytać fachowców w jaki sposób należy się do niego przygotować (być na czczo, z pełnym pęcherzem, itp.). Sporo informacji na ten temat można również znaleźć na stronach internetowych placówek oferujących takie badania.