6 lutego, 2023

Dsoi.pl

Biznes informacje

Problem zwężonego napletka

2 min read

Zwężenie napletka u chłopców jest częstym obrazem klinicznym w chirurgii pediatrycznej.

Zwykle napletek całkowicie odrywa się od żołędzi, proces ten powinien zakończyć się do wieku szkolnego. Czasami napletka nie można całkowicie odciągnąć na żołądź nawet później. Wtedy mówi się o zwężeniu napletka.

Problem zwężonego napletka

Na czym polega operacja stulejki?

Ponieważ każdy chłopiec rodzi się z naturalną stulejką, rzeczywiste zwężenie napletka nie może być początkowo wyraźnie zidentyfikowane. Normalnie napletek odkleja się od żołędzia w trakcie rozwoju, poprzez spontaniczne erekcje we wczesnym dzieciństwie, czy też naturalny wzrost prącia. Ten proces jest inny dla każdego chłopca. U co drugiego niemowlęcia napletek można lekko przesunąć już po roku. Tylko 1 procent młodych mężczyzn nadal cierpi na zwężenie napletka. Rodzice powinni zachować ostrożność, próbując sprawdzić ruchomość napletka. Pierwotna stulejka to wrodzone zwężenie napletka, napletek jest zatem zwężony od urodzenia. Należy jednak zauważyć, że nieusuwalny napletek jest u małych dzieci całkowicie normalny.

Stulejka wtórna to nabyte zwężenie napletka, które rozwinęło się u dorosłych mężczyzn. Stulejka bliznowata może wynikać z powtarzających się stanów zapalnych lub gwałtownych uderzeń. bólu, z krwawieniem lub stanem zapalnym czy bliznami. Tkanka bliznowata ma tendencję do kurczenia się. Kurcząca się blizna może tak mocno uciskać napletek, że wskazane jest usunięcie zwężenia. W przypadku patologicznego zwężenia napletka terapia polega na poszerzeniu lub usunięciu wąskiego napletka. Celem zabiegu jest umożliwienie niezakłóconej higieny osobistej, oddawania moczu i funkcji seksualnych. To, które środki najlepiej nadają się do leczenia zwężonego napletka, zależą od indywidualnego przypadku.

Obecnie operacja stulejki może być wykonana także w prywatnych gabinetach lekarskich czy też gabinetach medycyny estetycznej. W tym przypadku chirurg redukuje napletek lub usuwa go całkowicie. Jest to zabieg wykonywany przy znieczuleniu miejscowym, zatem jest bezbolesny, dzięki temu osoba cierpiąca na problem stulejki może pozbyć się go już na stałe. W ten sposób zwiększa się komfort naszego życia, pozbędziemy się często wstydliwego problemu.