Na wakacje wybierz Ukrainę

W ostatnich latach jednym z modniejszych kierunków turystycznych jest Ukraina. Ten interesujący kraj przyciąga turystów ciekawymi zabytkami, wspaniałą, często nieskażona przyrodą i doskonałą kuchnią. Dla wielu Polaków to także podróż sentymentalna do miejsc, w których mieszkali ich przodkowie. Ale Ukraina to także miejsca, gdzie doskonale można wypocząć, pojeździć na nartach czy odbyć kurację w sanatorium.

Które kierunki ukraińskich wyjazdów są najpopularniejsze? Oczywiście prym wiedzie Lwów i okolice, ponieważ z tym miastem związanych było wielu Polaków, którzy po wojnie zostali stamtąd przesiedleni. Wiele osób jedzie tam, aby zobaczyć miejsca, w których żyli ich przodkowie. Jednak coraz częściej wybierane są też inne kierunki. Duża popularnością cieszą się wędrówki po ukraińskich górach, które może nie są najwyższe, ale zapewniają wiele wrażeń estetycznych i zapewniają spokojną wędrówkę bez tłumów turystów. Coraz częściej Polacy wybierają także pobyć nad ukraińskim wybrzeżem Morza Czarnego. Ciepłe wody, zwykle doskonała pogoda i niezbyt wysokie ceny sprawiają, że ten kierunek wygrywa z Bałtykiem.

Biura turystyczne organizują także wyjazdy tematyczne. Sporo osób decyduje się na wyjazdy śladami bohaterów sienkiewiczowskiej Trylogii. Można też zwiedzać twierdze i zamki, które z reguły mają polskie korzenie. Na Ukrainie jest ich bardzo dużo. Ciekawe są też wyjazdy, w czasie których docenić można uroki ukraińskiej przyrody. Biura proponują m.in. zwiedzanie wyjątkowo interesujących jaskiń czy spływy malowniczymi rzekami.

Jednak najwięcej ofert jest z okolic Lwowa. Biura oferują weekendowe pobyty w tym mieście, bardzo często określone tematycznie. Są też organizowane wyjazdy sylwestrowe. Dłuższe wycieczki na Ukrainę obejmują zwykle także zwiedzanie okolic miasta. Przypomnieć warto, że to właśnie w pobliżu Lwowa leży słynna Złota Podkowa, czyli przepiękne zamki i pałace dawnych polskich możnowładców. Niestety, wiele z nich jest w fatalnym stanie i przydałby im się kompleksowy remont. W pobliżu Lwowa leży też niezwykłe miasto, jakim jest Żółkiew, założona przez słynnego hetmana Stanisława Żółkiewskiego.

Wycieczki za granicę cały czas cieszą się dużą popularnością. Lwów jest także jednym z celów tych podróży. Miasto jest niezwykle malownicze i przez to chętnie odwiedzane przez turystów. Dojazd mimo krótkiej trasy potrafi zająć sporo czasu, dlatego często Polacy przekraczają granice pieszo, pokazując paszporty i przesiadając się już w Ukrainie na jakiś środek transportu. Dlatego planowanie wycieczki na Ukrainę warto zacząć od takich podstaw jak transport. Dalej jest już tylko łatwiej. Nawet w pobliżu dworca bez problemu można znaleźć nocleg o różnej rozpiętości cenowej, zaczynając od dosłownie kilku złotych po kilkadziesiąt za dobę.

Po krótkim odpoczynku czas zabrać się za zwiedzanie miasta. Można poruszać się po nim za pomocą tramwajów czy busów. Równie dobrym pomysłem jest wybranie się po prostu pieszo, chociaż to dla wytrwałych osób, gdyż czeka nas bardzo dużo chodzenia. Zwiedzanie warto rozpocząć od kamienicy królewskiej, która kiedyś należała do Jana III Sobieskiego. Jest tam teraz muzeum, do którego warto się wybrać, a później odpocząć w kawiarni obok przy małej czarnej. Piękne widoki można zobaczyć ze szczytu ratusza, który znajduje się na środku rynku. Nie kosztuje to wiele,a zapierające widoki w piersiach są tego warte. Ci, którzy lubują się w historii i architekturze koniecznie muszą zobaczyć kościół bożego ciała. Wnętrze jest piękne, wykonane w barokowym stylu. Co ciekawsze, mimo panującego prawosławia, msze w tym kościele są odprawiane w języku polskim. Przed tym kościołem stoi pomnik pewnego malarza. Jeśli usiądzie mu się na kolanach lub złapie za nos, dostajemy gwarancję powrotu do Lwowa. Zdecydowanie warto w to wierzyć, ponieważ miasto jest tego warte.