6 października, 2022

Dsoi.pl

Biznes informacje

Podatki przy imporcie towarów do Unii Europejskiej

2 min read

Obecnie handel międzynarodowy jest znacznie ułatwiony, internet oraz przelewy międzynarodowe, różne rodzaje rozliczeń znacznie usprawniają zakupy czy też sprzedaż towarów na terenie Unii Europejskiej jak również na terenie całego świata.

Jeżeli importujemy towar na teren Unii wówczas powinniśmy pamiętać o zapłacenie wszystkich należności. W przypadku eksportu nie obowiązuje stawka VAT, podatek płacony jest po stronie kupującego.

Podatki przy imporcie towarów do Unii Europejskiej

Import towarów do krajów Unii Europejskiej

Towary które sprowadzamy z zagranicy spoza Unii Europejskiej należy oclić, zapłacić podatek VAT. Zwolnione są towary których wartość nie przekracza 150 €, zatem firmy które importują towary w ilościach hurtowych z pewnością muszą zapłacić cło oraz podatek. W przypadku eksportu towaru poza Unię nie płacimy podatku VAT natomiast jest on odprowadzany przez kupującego odpowiednio do stawek obowiązujących w jego kraju. W przypadku importu musimy pamiętać o niezbędnej dokumentacji, która pozwala na wprowadzenie towarów do obiegów na terenie Unii Europejskiej.

Importerzy w zgłoszeniu celnym określają stawkę VAT, należy pamiętać, iż w zależności od produktu stawki mogą być nieco inne. Podstawą opodatkowania w tym przypadku będzie wartość produktu powiększona o cło, musimy pamiętać o tym kiedy chcemy obliczyć należny podatek. Dodatkowymi kosztami mogą być koszty prowizji, opakowania, transportu oraz ubezpieczenia. Należy pamiętać, iż niektórych rodzajów produktów dotyczy podatek akcyzowego, będą to wyroby tytoniowe oraz alkoholowe.

Oczywiście wszystkie sprawy związane z importem możemy znacznie ułatwić jeżeli wynajmiemy agencję celną, która może w naszym imieniu odebrać towar w porcie czy też na lotnisku. Firma może załatwić wszystkie formalności związane z podatkami oraz dostarczyć towar pod wskazany adres. Tego typu usługi wykonuje agencja celna dauman logistics, są to profesjonaliści którzy posiadają doświadczenie w usługach importowych oraz eksportowych. Z pewnością mogą ułatwić import towarów firmom, które chcą szybko i sprawnie załatwić wszystkie formalności związane z przywozem towarów na terenu Unię Europejską.